Türk gemileri “ beyaz liste” ile itibarını artırıyor

  by    0   0

30 Ocak 2013 Çarşamba 13:57

MEHMET AKİF ÇAKMAK- Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi’nin aylık olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. DTO İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, şube faaliyetleri hakkında bilgi verirken, Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) Komoduru Yaşar Akçay, DTO-EAYK Temel Denizcilik ve Yat Kullanma Eğitimi hakkında üyeleri bilgilendirdi. Daha sonra Halil Tolga İlçin tarafından Denizcilik Sektöründe Biyoteknoloji ve Nanoteknoloji Uygulamaları hakkında sunum yapıldı.

Beyaz listede olmamız önemli
İzmir’in yıllardır beklediği Güzelbahçe Yalı Balıkçı Barınağı’nın temel atma törenin Bakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleştirdiğini söyleyen Geza Dologh, EXPO için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. EXPO için bir çok faaliyet yürüttüklerini dile getiren Dologh, “Dananın kuyruğu 22 Kasım’da kopacak” diyerek EXPO 2020 hedefi için çalıştıklarını belirtti.
Paris Memorandumu (Paris MOU) kapsamında gerçekleştirilen Liman Devleti Denetimleri konusunda 2008 yılında beyaz listeye seçilen Türkiye’nin aynı başarıyı bu sene de sürdürdüğünü belirten Dologh, “Bu çok önemli bir konu. Açıklanan Paris MOU rakamlarına göre 2012 yılında Türk bayraklı gemilere 563 denetim gerçekleştirildi ve 27 gemi tutuldu. Böylelikle Türk Bayrağı beyaz listedeki yerini korumaya devam ediyor. Elde edilen bu başarı Türk Bayrağı’nın itibarını artırıyor ve gemilerimize ticari açıdan avantaj sağlıyor” diyerek söz konusubaşarının sektör ile ilgili kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesi ile kazanıldığını ifade etti.

Comments are closed.

Back to Top