DTO’da sürpriz açıklama: Çokdeğer seçimlerde yok!

  by    0   0

SONSOZ

30 Ocak 2013 Çarşamba  11:55


Kutay GÜROCAK/EGEDESONSÖZ - Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Meclis Başkanı Özden Çokdeğer, Oda seçimlerinde tekrar aday olmayacağını açıkladı. DTO İzmir’in Ocak ayı olağan meclis toplantısında konuşan Çokdeğer, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek seçimlerde yer almayacağını belirterek, yerine gençlere bırakmak istediğini söyledi. Çokdeğer, “Ben daha önce yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev aldım. Şimdi ise meclis başkanlığı görevimi sürdürüyorum. Oda içinde aldığım bu görevlerden dolayı benim misyonum artık doldu. Bu nedenle tekrar aday olmayacağım” dedi. Çokdeğer, “Bu bir bayrak yarışı. Dolayısıyla ben de yerimi gençlere bırakacağım. Bizim, gençlere odalarımızı sevdirmemiz gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin ve gençlerimizin gelişmesi için bu şart” ifadesinde bulundu.
 
BEYAZ LİSTEDEKİ YERİMİZİ KORUDUK
Paris Memorandumu (Paris MOU) kapsamında gerçekleştirilen Liman Devleti Denetimleri sonucunda 2008 yılında Beyaz Listeye yükselen Türkiye’nin bu başarıyı sürdürdüğünü belirten DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, “Açıklanan Paris MOU denetim rakamlarına göre; 2012 yılında Türk bayraklı gemilere 563 denetim gerçekleştirildi ve 27 gemi tutuldu. Böylelikle Türk Bayrağı, Beyaz Listedeki yerini korumaya devam etti. Elde edilen bu başarı aynı zamanda Türk Bayrağı’nın itibarını artırıp, gemilerimize ticari açıdan avantaj sağlıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Beyaz Listede devamlılığının sağlanabilmesi için denizcilik kurum ve kuruluşları tarafından çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayan Dologh, “Bu kapsamda DTO üyesi gemi sahibi firmalar bilgilendirilerek, Türk bayraklı gemilerde bulunan eksiklere ilişkin istatistiki veriler tutuluyor ve duyuruluyor. Bu bilgiler doğrultusunda firmaların eksiklerini tamamlamaları isteniyor. Ayrıca, benzer istatistiki veriler Odanın ve İzmir Şubesi’nin internet sayfasında güncel olarak yayınlanıyor” dedi. 

Mecliste ‘Denizcilik Sektöründe Biyoteknoloji ve Nanoteknoloji Uygulamaları’ konusunda bir sunum yapan Phonus Limited Şirketi Temsilcisi Tolga İlçin, biyolojik temizlik ürünlerinin sektördeki kullanım alanlarında bahsetti.

Comments are closed.

Back to Top